• Andrzejki w grupie 0e
          • Andrzejki w grupie 0e

          •  

            W dniu 30 listopada w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Pawłowie dzieci brały udział w zabawie andrzejkowej.

            Tajemnicza dekoracja sali, panie przebrane za wróżki sprawiły, że przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb. Poprzez zabawę miały również okazję przybliżyć się do tradycji i obrzędów ludowych.

            Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, „magiczne liczby”, „wędrówka butów” itp. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku. Zachwycone dzieci wspólnie z paniami  przelewały wosk przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie tajemnice i sekrety.

            Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.

            Opracowała: Paulina Gierada

        • Popołudniowe piątki w przedszkolu w listopadzie
          • Popołudniowe piątki w przedszkolu w listopadzie

          •  

            W listopadowe piątki Przedszkolaki brały udział w popołudniowych zajęciach muzyczno-tanecznych, na których poprzez aktywne słuchanie muzyki uczyły się tekstów piosenek oraz układów tanecznych przy jej akompaniamencie. Do tańca wykorzystywane były kolorowe chusty oraz SIguma. Rekwizyty te w połączeniu z wartościową muzyką aktywizują wszystkie dziecięce zmysły poza smakiem i węchem oraz doskonale wpływają na trening małej i dużej motoryki.

            Opracowała: Sylwia Gawlicka

        • Dzień Pluszowego Misia w grupie 0d
          • Dzień Pluszowego Misia w grupie 0d

          •  

            Miś jest najlepszym przyjacielem dzieci, towarzyszy im podczas zabawy, daje ukojenie podczas trudnych chwil, utula do snu.

            25 listopada Przedszkolaki z grupy 0d obchodziły Urodziny Pluszowego Misia. Solenizant przybył do naszego Przedszkola i zaprosił wszystkie Przedszkolaki do wspólnej zabawy. Dzieci tańczyły przy piosence ,,Jadą, jadą misie”, brały udział w zabawie ,,Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Wykonały pracę plastyczną - wykleiły Misia włóczką. Próbowały przysmaku Misiów, czyli miodku. Zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia w Misiowej Fotobudce. Przedszkolaki za aktywny udział w zajęciach zostały nagrodzone Medalem Pluszowego Misia. 

            Opracowała: Sylwia Gawlicka

        • Światowy Dzień Pluszowego Misia w grupie 0e
          • Światowy Dzień Pluszowego Misia w grupie 0e

          •  

            25 listopada w ,,Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka'' w Pawłowie, dzieci z grupy 0e uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

            Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka, by zaprezentować go swoim kolegom i przede wszystkim, by bawić się w rytm znanych piosenek o misiach.

            Naszemu wspólnemu spotkaniu towarzyszyły liczne atrakcje, jednak degustacja miodu była najlepszą zabawą. Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.

            Dzień ten był pełen wrażeń. Na pewno powtórzymy go w przyszłym roku.

            Opracowała: Paulina Gierada

        • Urodziny Pluszowego Misia
          • Urodziny Pluszowego Misia

          •  

            W dniu 25 listopada, dzieci z grupy 0c, świętowały Urodziny Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w urodzinowych grach i zabawach przygotowanych z tej okazji.

            Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

            Opracowała: Marzena Bracka

        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu
          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu

          •  

            W dniu 19 listopada, dzieci z grupy 0c, 0d i 0e wzięły udział w Światowym Dniu Praw Dziecka organizowanym przez Unicef.

            Tego dnia wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko. W grupach odbyły się zajęcia na temat praw dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się, że mimo, iż są mali, to też mają swoje prawa, które trzeba szanować.

            Opracowały: Sylwia Gawlicka i Marzena Bracka

        • Zajęcia badawczo-eksperymentalne dla przedszkolaków
          • Zajęcia badawczo-eksperymentalne dla przedszkolaków

          •  

            W każdy czwartek po południu w Przedszkolu Pluszowego Niedźwiadka w Pawłowie odbywają się zajęcia badawczo-eksperymentalne dla przedszkolaków ze wszystkich grup wiekowych. W ramach zajęć maluchy eksperymentowały z magnesami. Badały jakie przedmioty przyciąga magnes, a jakich nie „trzyma”. Dużym zainteresowaniem cieszył się również eksperyment z  bańkami z samodzielnie przygotowanego płynu. Zajęcia te sprawiają dzieciom wiele radości i z  zaciekawieniem oczekują następnych „eksperymentów”.

            Opracowała Marta Kudelska

        • Popołudniowe zajęcia plastyczno-techniczne w przedszkolu
          • Popołudniowe zajęcia plastyczno-techniczne w przedszkolu

          •  

            W każdą środę dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Pawłowie uczestniczą w popołudniowych zajęciach plastyczno-technicznych. W ramach zajęć dzieci doskonalą zdolności manualne oraz mają okazję wykorzystywać różnorodne techniki plastyczne, które pobudzają ich kreatywność, dają im przyjemność tworzenia oraz radość z uzyskanego efektu. W ramach zajęć dzieci odrysowywały swoje postury, malowały farbami dary jesieni, wykonały gałązkę jarzębiny, ozdabiały dynię oraz zbudowały domek dla „Trzech małych świnek”.

            Opracowała: Marzena Bracka

        • Narodowe Święto Niepodległości w grupie 0d
          • Narodowe Święto Niepodległości w grupie 0d

          •  

            W środę 10 listopada Przedszkolaki z gr.0d brały udział w szkolnych obchodach Święta Niepodległości. Z tej okazji uroczyście odśpiewały Hymn Polski, pomalowały farbami przygotowane obrazki flagi, które zawisły w kąciku prac plastycznych. Układały puzzle z symbolami narodowymi oraz brały udział w zabawach ruchowych tj. ,,Orły do gniazda”.

            Opracowała: Sylwia Gawlicka

        • Narodowe Święto Niepodległości w grupie 0c
          • Narodowe Święto Niepodległości w grupie 0c

          •  

            W dniu 10 listopada dzieci z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Pawłowie,  z grupy 0c, uroczyście obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. W trakcie zajęć dowiedziały się czym są symbole narodowe, patriotyzm, niepodległość. Punktualnie o godzinie 11.11 z wielką powagą zaśpiewały Hymn Polski. Dzieci wiedzą już, że oddajemy hołd wszystkim tym, którzy oddali życie za niepodległość, bo to właśnie dzięki nim możemy bawić się i uczyć w wolnej Polsce.

            Opracowała: Marzena Bracka

        • Konsultacje wojewódzkie „Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia”
          • Konsultacje wojewódzkie „Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia”

          •  

            Uczniowie z klasy VIIIa i VIIIb reprezentujący samorząd uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie w dniu 9 listopada wzięli udział on-line w wojewódzkich konsultacjach „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”. Szóstka uczniów znalazła się w gronie ponad 2,7 tys. młodych mieszkańców woj. świętokrzyskiego, którzy uczestniczyli w konsultacjach. Organizatorem tego ogólnopolskiego wydarzenia jest pan Minister Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. W części inauguracyjnej konsultacji udział wzięli również wojewoda świętokrzyski pan Zbigniew Koniusz oraz Kurator Oświaty pan Kazimierz Mądzik. Uczestnicy konsultacji podzieleni byli na 7 pokoi tematycznych, w których poruszali tematy związane z „edukacją i szkolnictwem wyższym”, „rynkiem pracy i przedsiębiorczością”, „społeczeństwem obywatelskim i kulturą”, „polityką społeczną, prorodzinną i mieszkaniową”, „zdrowiem i sportem”, „ekologią i klimatem” oraz „Polską w Unii Europejskiej”.

        • Uczniowie naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF
          • Uczniowie naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

          •  

            Publiczna Szkoła Podstawowa w Pawłowie bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dzieci, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Szkoły i przedszkola w Polsce również zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Szkoła w Pawłowie po raz kolejny obchodziła ten dzień jako „dzień koloru niebieskiego” - kolor UNICEF-u, uczniowie przyszli ubrani na niebiesko bądź mieli ze sobą niebieski dodatek. W niektórych klasach i grupach przedszkolnych nauczyciele - wychowawcy przeprowadzili zajęcia edukacyjne dotyczące praw dziecka oraz przygotowali gazetki okolicznościowe. Koordynatorkami projektu w szkole były panie: Marzena Bracka, Ilona Stefańska i Urszula Zięba.

             

        • 11 listopada  1918- zapamiętamy już na zawsze
          • 11 listopada 1918- zapamiętamy już na zawsze

          •  

            5 XI 2021 roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie  uczcili 103 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę przygotowując montaż słowno-muzyczny. Przedstawili drogę Polaków do wolności słowem, tańcem i pieśniami. Klasa VI zaprezentowała umiejętności taneczne w pięknych tańcach narodowych: polonezie i krakowiaku oraz inscenizacji rozbiorów Polski w widowiskowym tańcu nowoczesnym. Dziewczęta z Zespołu Cantabile zaśpiewały 8 pieśni patriotycznych z różnych okresów historycznych. Nie zabrakło najważniejszej pieśni naszej Ojczyzny - Mazurka Dąbrowskiego, który rozpoczął to podniosłe wydarzenie w naszej szkole. Chłopcy z klasy VIII b przybliżyli dzieje naszego kraju i skłonili do refleksji nad słowami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Przypomnieli słowa Jana Pawła II, który powiedział, że „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Dlatego pamiętajmy, żeby w tak ważnym momencie dla każdego Polaka – patrioty zatrzymać się na chwilę, posłuchać i podziękować tym, którzy oddali swe życie dla Niepodległej!!!

            W występie udział wzięli:

            z klasy II

            Hanna Głowacka, Nikola Pocheć, Marcelina Sikora i Liliana Szmalec,

            z klasy III

            Karina Leszczyńska, Maja Rokita i Lena Strabanik,

            z klasy IV

            Aleksandra Bujnowska, Laura Gleba, Aleksandra Głowacka, Eliza Matysek i Gabriela Piwko,

            z klasy VI

            Michał Derlatka, Maja Gębusia, Marcel Gębusia, Justyna Grudziecka, Paweł Grys, Marcelina Kopyś, Wojciech Kostrzewa, Karina Piwowarczyk, Maja Piwowarczyk, Patrycja Sepiół, Kamil Wrona, Piotr Wypych i Krzysztof Zieliński,

            z klasy VII

            Natalia Jankowicz, Oliwia Strabanik i Adrian Wojtan,

            z klasy VIII a

            Aleksandra Wrona

            z klasy VIII b

            Daniel Kowalski, Julia Pożoga, Krystian Stachowicz i Oliwia Szwugier.

            O  wizerunek sceniczny występujących zadbali Rodzice i Dyrekcja Szkoły. Dekorację zasponsorowali rodzice klasy VI oraz panie przygotowujące uczniów: p. Sławek i p. Kosmala. Spektakl  sfilmowany został przez p. Stanecką i p. Stefańską. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia programu online.

            link do nagrania 1

            link do nagrania 2

        • Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła pamięta 2021"
          • Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła pamięta 2021"

          •  

            Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pawłowie otrzymała pamiątkowy dyplom z Ministerstwa Edukacji i Nauki za udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta".  W tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, które otrzymały podziękowania od Pana Ministra Przemysława Czarnka za pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach i pogłębianie wiedzy o polskiej historii.

             

        • Biblioteka zaprasza
          • Biblioteka zaprasza

          • Godziny otwarcia biblioteki w naszej szkole:

            Poniedziałek – 7.10 – 8.35  13.20– 14.30
            Wtorek – 11.15 – 14.00
            Środa –7.10 – 8.35  13.50– 14.30
            Czwartek – 13.20 – 15.20
            Piątek – 7.10 – 8.35  13.20– 14.30

            Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do korzystania z jej zbiorów.  Znajdziecie tu możliwość korzystania z  różnorodnych książek,  lektur, bestsellerów itp. Dla klas I – VIII są opracowywane i udostępniane podręczniki.

            Zachęcam uczniów do czytania, bo to znakomity sposób na: oderwanie się od rzeczywistości, poprawę humoru i odstresowanie. Pamiętajcie, że codzienne czytanie książek:

            - ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole;
            - uczy myślenia, poprawia koncentrację;
            - poszerza wiedzę ogólną;
            - zapewnia emocjonalny rozwój dziecka;
            - rozwija język, pamięć i wyobraźnię;                                        
            - wskazuje motywy postępowania bohaterów książek i konsekwencje ich zachowań; 
            - zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów;
            - chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury;
            - uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu;
            - wzmacnia poczucie własnej wartości;
            - kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

            Sprawdźcie sami -  co mieści się na bibliotecznych półkach! Co warto przeczytać! 

            Już niebawem zapraszamy na Święto pluszowego misia.

             

            Opracowała: Urszula Zięba

        • Świetlica w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie
          • Świetlica w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pawłowie

          •  

            Świetlica funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 8-30 i 11.00 – 15.30. Zorganizowana jest dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców lub organizację dojazdu do szkoły.

            Zapisanych do świetlicy jest 101 uczniów z klas 0 – VIII. 100% zgłoszeń do świetlicy zostało pozytywnie załatwionych.  Dzieci nie tworzą grup stałych czy jednooddziałowych. Są to grupy rotacyjne.  Ogólna tygodniowa liczba godzin zajęć w świetlicy wynosi 38. Codziennie rano świetlica opiekuje się uczniami oczekującymi na lekcje; od 11.00 – 12.00 opieka nad uczniami podczas obiadów; od 12.00 opieka nad uczniami po zakończonych zajęciach. W czwartki dzieci uczą się gry w badmintona. W piątki uczniowie realizują projekt Fundacji Orange #Superkoderowe kółka programistyczne polegający na programowaniu kontrolera micro:bit w środowisku MakeCode. Świetlica prowadzi akcje zbiórki zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Uczniowie zapisani do świetlicy opiekują się kącikiem Patrona.
            Wychowawcami w świetlicy są: Kosmala Grażyna, Tokarska Anna, Zięba Urszula, Stanecka Katarzyna, Gromiec Urszula i Komenda Mariusz.

            Wychowawcy świetlicy starają się, aby zajęcia świetlicowe były formą odpoczynku  od zajęć szkolnych, a jednocześnie pobudzały dzieci do dalszego samokształcenia i rozwoju.

            Zajęcia stałe odbywające się w świetlicy:

            • gry i zabawy integracyjne,
            • pogadanki tematyczne,
            • zajęcia inspirowane przez dzieci,
            • zajęcia artystyczne,
            • zajęcia muzyczno-ruchowe (gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz w sali gimnastycznej),
            • czytanie ze zrozumieniem,
            • zajęcia relaksacyjne,
            • odrabianie pracy domowej,
            • rozwiązywanie zagadek, rebusów, krzyżówek,
            • gry edukacyjne i planszowe, puzzle,
            • opieka podczas posiłków w stołówce szkolnej,
            • oglądanie filmów edukacyjnych,
            • budowanie konstrukcji z klocków.

            Odbywają się także zajęcia tematyczne:

            • związane z porami roku,
            • aktualnymi świętami,
            • relacjami między dziećmi itp.

            Z przeprowadzonej ankiety i poczynionych obserwacji wynika, że dzieci bardzo chętnie przychodzą do świetlicy. Najchętniej lubią zajęcia artystyczne, ruchowe, a także zabawy konstrukcyjne.

             

        • Szkoła Pamięta 2021
          • Szkoła Pamięta 2021

          •  

            Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            (źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka)

            W ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta” uczniowie klasy 4 wraz z wychowawcą odwiedzili cmentarz wojenny, na którym w latach 1914-1915 zostało pochowanych 474 żołnierzy.Kwatera zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części cmentarza parafialnego w Pawłowie.

            Opracował: 
            Mariusz Komenda

        •  Lekcja o Funduszach Europejskich VI
          • Lekcja o Funduszach Europejskich VI

          •  

            Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
            Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich. W projekcie w udział wzięli uczniowie klasy VII oraz VIIIa.

            Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” poświęcona była rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzieli się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznali możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona została także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

            Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

            Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
            Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

             

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

          •  

            W dniu 27 października 2021 roku, w grupie 0c odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka.  Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, w której przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Po części artystycznej pani dyrektor Katarzyna Stanecka uroczyście pasowała każde dziecko na przedszkolaka, a w nagrodę podarowała dużą torbę słodkości. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom oraz upominek.

            Po zakończeniu części oficjalnej, na dzieci czekał ogromny tort, za który bardzo dziękujemy rodzicom przedszkolaków.

            Opracowała: Marzena Bracka

        • Język angielski u przedszkolaków
          • Język angielski u przedszkolaków

          •  

            Czwartki popołudniu mali uczniowie z Przedszkola Pluszowego Niedźwiadka w Pawłowie spędzają na nauce języka angielskiego. Dzieci poznały liczby w zakresie 1-10, kolory oraz nazwy części ciała poprzez proste zabawy językowe z kartami obrazkowymi, kolorowankami,  jak również wspólne śpiewanie piosenek i powtarzanie prostych rymowanek.  Zajęcia te pozwalają oswajać się z językiem obcym już od najmłodszych lat oraz mają znaczący wpływ na późniejszą edukację dzieci.